Neden Çikolata Hediye Veririz?

Neden Çikolata Hediye Veririz?

Neden Çikolata Hediye Veririz?

Yüzyıllardır insanlar  çikolata hediye etmektedirler. Çikolata beyindeki mutluluk hormonunu tetikler ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar.Kadınlar özellikle Çikolata hediye olarak verilmesine inanılmaz mutlu olurlar. Aslında her yaştaki insan çikolata yediğinde mutlu olmaktadır. Bu nedenle gerek görsel gerekse duygusal anlamda verilebilecek en güzel hediyelerden biridir. Çevrenizde çikolata sevmeyen birini hiç gördünüz mü ?özellikle de özel ambalaj yapılmış ve lezzetli çikolatalar için hayır diyebilecek birini tanımıyorum. İnsanları tadı ile cezbeden çikolata nasıl ortaya çıkmış diye düşünüyorsanız yazımızın devamında

cikolata hediye

 

Çikolata Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Milattan önce, büyük olasılıkla Olmeclerden oluşan bir grup, Güney Amerika’da kakao ağacı yetiştirir. Mayalar, bir hayvanın bu ağaçtan bir meyve kopardığına tanık olur.

Mayalar zamanla bu çekirdekleri nasıl kullanacaklarını öğrenirler. M.S. 600 yılında, Mayalar çikolatalı bir içecek yaparlar. Efsaneye göre, Aztek kralı Moctezuma günde 50 fincan çikolata içiyordu. Azteklerde ve Mayalarda çikolata içmek önemli bir olay sayılırdı. Mayalarda daha çok kraliyet ailesi için uygun görülen bu içeceği sıradan insanlar çok özel durumlarda içebiliyordu. Azteklerde ise yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler, onurlandırılmak istenen tüccarlar bu özel içeceği tadabiliyordu.

İspanyol kâşifler Kristof Kolomb ve Hernán Cortés’in , 16. yüzyılda Orta Amerika’ya yaptıkları gezide Aztek kralı Moctezuma bu çikolatalı içeceği kaşiflere sunar. Kaşifler bu içeceği vatanlarına götürüp hazırlamasını öğretirler. Bu, Mayalar ile Azteklerin öğütülmüş kakao çekirdeklerinin suyla karıştırılmasıyla elde ettikleri bir içecektir. Aztek dilinde “ekşi, acı içki” anlamına gelen “xocoatl” adındaki bu içeceği Aztekler, içine biber ve başka baharatlar katarak soğuk olarak içiyorlardı. İspanyollar ise aynı içkiyi şekerli olarak içmeye başladılar. 80 yıl sonra,İngiltere’de içecek yapılmak üzere katı çikolata satılmaya başladı. Böylece katı çikolata satan “çikolata evleri” bütün Avrupa’ya yayıldı. 1700’lü yıllarda İngilizler bu içeceklere süt katmaya başladılar. Türkiye’nin ilk yerel üretim yapan çikolata fabrikası ise, cumhuriyetten üç yıl sonra, 1927’de Feriköy’de kuruldu.  Bugüne kadar bulunan en eski çikolatanın izlerine 2600 yıllık bir çömleğin içinde rastlanmıştır.

Sevdiklerinize Çikolata Hediye Vermeyi ihmal etmeyin Çikolata mutluluk vericidir.Kişiye özel çikolata ile surprizler yapabilirsiniz.

Baskili Tasarim Resimli Cikolatalar
Sevdiklerinize Özel Resimli Çikolatalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir